OKUR YORUMLARI

Romancı

 

Masalsız, büyüsüz mistisizm – Ekşi Sözlük

Nasıl ki Tanpınar’ın Huzur’u huzursuzluğun romanıysa Yaman’ın Romancı’sı da romansızlığın, sosyopsikolojik bir imkânsızlığın romanıdır.

Sessiz, derinden ve alçakgönüllülükle.

Emre Erbatur
(Yazar, çevirmen)

İsrafil’in Kanatları

 

Masalsız, büyüsüz mistisizm – Ekşi Sözlük

Doğu’dan da Doğu mistisizmi temalı tarihi roman çıkarılabileceğinin, hem de bunun Tahar Ben Jelloun, Amin Maalouf gibi doğu kökenlerini çoktan unutmuş Batılılarca gül ve hacı yağı kokuları ile bayılmadan kapı gibi yapılabileceğinin kanıtı tarihi roman gibi bir tarihi roman.
Konuyu birden çok zaman diliminde ele alış, ince ince katmanlarda tarih içinde takip, esas ve yan karakterlerin doyuruculuğu, okuyucuyu hayal dünyasından çıkarıp gerçekliğin tam da ortasına davet, nihayet olay örgüsünün karmaşık serimi, şaşırtıcı ve sürprizli çözümü ile zenginleşen harika bir hikaye.

varlığına görmeden inanılan bir kitap, masalsız, büyüsüz mistisizm.

angoisse

Vazgeçin Dan Brownlardan, bizde daha iyileri var…. Kitap Yurdu

İlginç bir arkadaş grubu kayıp bir kitap ve onun ardındaki meşakkatli takip. Konu çok sıradan görünse de yazar öyle ustalıkla kurgulamış ki kitabı, sayfaları çevirip bir sonrakine geçmek için can atıyorsunuz. Hakan Yaman gizli kalmış bir yetenek yada daha da kötüsü keşfedilmemiş mutlaka okuyun. Vazgeçin Dan Brownlardan, bizde daha iyileri var….

Serhat Eserti

İsrafil ve Romanı – İdefix

Kitabı, İsrafil üzerine araştırma yaparken tesadüfen buldum. Merak ettim ve hemen temin ettim. Kitap, kurgusu ile içine çekse bile, asıl önemli olan, her cümledeki tasvir çabası. Her cümlede teker teker, yılmadan tasvir yapılmış olmasına rağmen, “şuradaki anlatım gereksiz duruyor” diyebileceğiniz tek cümle yok.
Altı yıl uğraş sonucu yazılmış olan bu kitabı tesadüfen değil, bizzat isteyerek alın. Müthiş tat alacaksınız.

Ahriman

Türk bir yazar böyle bir kitap yazdığı içim gururlanıyorum – Kitap Yurdu

Türk bir yazar böyle bir kitap yazdığı için çok gururlanıyorum. Olaylar iki farklı zamanda geçiyor. Bir Osmanlı’da bir 1950’lerde. Kayıp ve dört yönden okunabilen bir kitabı arayan gençlerin mükemmel çabaları. Osmanlı döneminde ise bu kitabı ele geçirip sırrını çözmeye çalışan Hasan Paşa ve Seyyah Emile Gautier. Verilen bilgiler ise genel kültürünüzü geliştirecek. Şiddetle tavsiye ederim.

Gölge

Emeğine Sağlık Hakan Yaman – İdefix

Çok güzel kurgulanmış ve akıcı bir kitap. Akıcı olması kötü çünkü kitabı bitirmek istemiyorsunuz. Son birkaç bölümü uzatarak ve yavaş yavaş okudum, bitti çok üzüldüm. Hakan Yaman’ın 6 yıllık emeğine sağlık.

Tebrikler

Son zamanlarda okuduğum en gizemli roman ve romanın sonunu çok merak etmeme rağmen sayfalar azaldıkça bitmesini de hiç istemediğim bir hikaye. Sayın Hakan Yaman’ı tebrik ediyorum. İlk denemesinde bu kadar akıcı ve anlaşılır yazmasından dolayı.

Fotoğraftaki Kadın

 

Türk edebiyatında iz bırakacak bir roman – İdefix

Hakan Yaman´ın Fotoğraftaki Kadın romanı ülkemizde son yıllarda çıkan, birbirinin benzeri romanların yanında bambaşka bir yerde duruyor. Fotoğraftaki Kadın, Türk edebiyatında iz bırakacak romanlardan biri bence.

Etkileyici – Kitap Yurdu

Etkileyici… Bu yazarın okuduğum ilk kitabı. Galiba daha önce hiç duymamıştım ama Kitap Yurdu’nu dolaşırken gözüme takıldı ve almıştım. Okudum, gerçekten akıcı, güzel…

Ali İhsan Calip

Olağanüstü bir anlatım, şaşırtıcı bir kurgu – İdefix

Güz Kokulu Günahlar romanını aldığımda, daha önce Hakan Yaman’ın bu romanla Yunus Nadi ödülünü aldığını öğrendim. Son romanını bırakıp Fotoğraftaki Kadın´a başladım ve iki günde bitirdim. Olağanüstü bir anlatım, şaşırtıcı bir kurgu. Tebrikler Hakan Yaman.

Güz Kokulu Günahlar

 

Mutlu aşk var mıdır? – İdefix

Bu aralar birine aşık mısınız? Birinden aşkınız yüzünden nefret ediyor musunuz? Birini aşkınız için aldatıyor musunuz? Aldatılıyor musunuz?

Hani bazı romanlar vardır, okuduktan sonra aradan ne kadar zaman geçerse geçsin unutmazsınız, unutamazsınız. Bir kere tanıştıktan sonra Aşk-ı Memnu’nun Bihter’i, Doktor Jivago’nun Lara Feodorovna’sı peşinizden gelmediler mi hep? Çünkü onların dertleri, tasaları, inançlarıyla düştükleri çelişkiler, hele de aşklarının o laftan anlamaz, acımasız dayatması evrenseldir. Güz Kokulu Günahlar da böyle bir roman, yani evrensel.

Bu roman aşkın mekana, zamana ve sizin karşı koymanıza nasıl hiç aldırmadan bildiğini okuyuşunun romanı. Aşk, hele de yasak aşk, bir kere başınıza çorap örmeye karar vermesin. Sakin, henüz savaşın acısını tatmamış 19. yüzyılının İzmir’inde de, iç savaş sırasındaki Moskova’da da, Osmanlı’nın son dönemindeki İstanbul’da da gelir bulur sizi.

Güz Kokulu Günahlar, ilk sayfasından son sayfasına kadar bizi insan yapan ama bir yandan da başımızı bin türlü belaya sokan en önemli duyguları inanılmaz bir dürüstlükle ve çok lezzetli bir edebiyatla anlatıyor.

Mustafa Özcan

Güz Kokulu Günahlar… İdefix

Dünümüz 18… bugünümüz 20…, yarınımız…

Biz!…

Zamansız bu öyküyü yazar akıcı, bir o kadar da zengin -DOLU DOLU- aktarmış bizlere.

Tasvirleriyle hayat verdiği her yerde, her karakterde kendi öykünüzden bir şeyler bulacak, zaman zaman aynılıklarınızdan kendinize bile uzaklaşarak okuyacaksınız.

Hepimize ait bu hikaye çok özgün, çok teknikle, çok sesli kaleme alınmış ve ÇOK ÇOK güzel olmuş. Hakan Yaman’ın eline, yüreğine sağlık!

Gelecek eserlerini dört gözle bekliyoruz…

IDéEFIXE Dostları Eleştirdi

Eleştirmek istiyorum

Emeğine Sağlık Hakan Yaman
12.09.2007

Çok güzel kurgulanmış ve akıcı bir kitap. Akıcı olması kötü çünkü kitabı bitirmek istemiyorsunuz. Son birkaç bölümü uzatarak ve yava yavaş okudum, bitti çok üzüldüm. Hakan Yaman’ın 6 yıllık emeğine sağlık.

Tebrikler

Son zamanlarda okuduğum en gizemli roman ve romanın sonunu çok merak etmeme rağmen sayfalar azaldıkça bitmesini de hiç istemediğim bir hikaye. Sayın Hakan Yaman’ı tebrik ediyorum. İlk denemesinde bu kadar akıcı ve anlaşılır yazmasından dolayı.

İsrafil ve Romanı

Kitabı, İsrafil’in üzerinde araştırma yaparken tesadüfen buldum. Merak ettim ve hemen temin ettim. Kitap, kurgusu ile içine çekse bile, asıl önemli olan, her cümledeki tasvir çabası. Her cümlede teker teker, yılmadan tasvir yapılmış olmasına rağmen, “şuradaki anlatım gereksiz duruyor” diyebileceğiniz tek cümle yok.

Altı yıl uğraş sonucu yazılmış olan bu kitabı tesadüfen değil, bizzat isteyerek alın. Müthiş tat alacaksınız.

“Ekşi Sözlük”ten

1. Doğu’dan da doğu mistisizmi temalı tarihi roman çıkarılabileceğinin; hem de bunun Tahar ben Jelloun,Amin Maalouf gibi doğu kökenlerini
çoktan unutmuş batılılarca gül ve hacı yağı kokuları ile bayılmadan kapı gibi yapılabileceğinin kanıtı tarihi roman gibi bir tarihi roman.

konuyu birden çok zaman diliminde ele alış, ince ince katmanlarda tarih içinde takip, esas ve yan karakterlerin doyuruculuğu, okuyucuyu hayal dünyasından çıkarıp gerçekliğin tam da ortasına davet, nihayet olay örgüsünün karmaşık serimi, şaşırtıcı ve sürprizli çözümü ile zenginleşen harika bir hikaye.

varlığına görmeden inanılan bir kitap, masalsız, büyüsüz mistisizm.

2. kitabın adı,kapak tasarımı,tanıtım yazısı itibarı ile ısrarla ihsan oktay anar tadı yakalamaya çalıştığım ve tabiki bi tarafımda patlayan kitap..
yine de gidiş yolundan 7 puanı verdim gitti.

Bir Forumdan

Gizemli kitaplar her zaman ilgi çeken bir konu olagelmiştir. Gizemli kitaplar üzerine yazılan kitaplar ayrıca ilgi çekicidir. Bu defa peşine düşülen kitabın hikayesi Osmanlı’da başlıyor, 1950’lerin Türkiyesi’nden dört gencin hikayesine eklemleniyor: Bir Müslüman Türk, bir Ermeni, bir Rum ve bir Yahudi genç, gizemli bir kitabın etrafında örülen dostluklarını 6 – 7 Eylül olaylarının da yaşandığı bir dönemde pekiştiriyor. Kitabın kapağındaki İsrafil’in gölgesi, dört kanadıyla dört farklı yönü, dört farklı yaşamı ve inancı kollayarak geçiyor üzerlerinden…